Podobne artykuły

 • Węgry: Ekspansja polskich firm z sektora budowlanego

  Polskie firmy korzystają z budowlanego boomu na Węgrzech. Z początkiem ubiegłego roku, Węgrzy obniżyli VAT na nowe mieszkania domy z 27 do 5 proc. Na Węgrzech nastąpił boom budowlany - wzrost wartości zawieranych umów wzrósł aż o 30 proc. rok do roku.

 • Polacy kochają zakupy na kredyt

  Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

 • Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

  Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

 • Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

  Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.

Dodany przez Eliza , w dniu 30/11/2014

Filtr cząstek stałych - wygoda, ale i ryzyko

Filtr cząstek stałych to obowiązkowe wyposażenie współczesnych samochodów napędzanych silnikiem diesla.

Element ten odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń powstających wskutek spalania paliwa, dzięki czemu emisja tego typu zanieczyszczeń jest nie większa niż 15 %. Co jednak robić, gdy filtr szwankuje? Jazda z niesprawnym filtrem jest niedozwolona i może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli drogowej. Jak więc radzić sobie z tym problemem?

Współcześnie większość filtrów cząstek stałych jest z założenia bezobsługowa, co więcej wykorzystywana jest w nich zasada samooczyszczania. Filtry takie dzielimy na dwa rodzaje, z uwagi na sposób dokonywania się tego procesu. Pierwszy rodzaj, to tzw. mokry filtr cząstek stałych (filtr FAP), wykorzystujący do samooczyszczania specjalny płyn dodawany do paliwa. Drugi rodzaj, suchy filtr cząstek stałych (filtr DPF) samooczyszcza się bez konieczności stosowania dodatków do paliwa. Zasada działania filtra DPF teoretycznie wyklucza jakąkolwiek obsługę, jednak to, co z założenia jest bezobsługowe często okazuje się być podatne na awarie. W przypadku suchego filtra nie jest inaczej. Inne niż sadza zanieczyszczenia stałe zwykle osadzają się wewnątrz filtra akumulując się z czasem, przez co w końcu doprowadzają do ograniczenia wydajności filtra.

W takich sytuacjach niezbędna okazuje się interwencja fachowca i czyszczenie tego filtra , gdyż sami nie poradzimy sobie z tym problemem, co więcej również nie każdy warsztat samochodowy da sobie radę. Dlatego też, w razie występowania awarii filtra DPF najodpowiedniejszym miejscem do jego naprawy wydaje się wyspecjalizowany serwis aut z filtrem cząstek stałych. Tego typu warsztat zajmie się naszym problemem w sposób fachowy, bez ryzyka uszkodzenia filtra. A tego lepiej uniknąć, gdyż wymiana filtra DPF to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą dodatkowe koszty każdorazowej wymiany oleju i filtrów oraz kosztowna diagnostyka układu emisji spalin.

Galeria zdjęć:

moto
samochód
motoryzacja